JW-Forum: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego - JW-Forum

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego Badacze Pisma Świętego, podział

#1 Guest_gedeon_*

• Grupa Guests

Napisano 10 January 2012 - 22:39

Cytat

Podstawowe informacje
[Dwumiesięcznik Zrzeszenia Wolnych Badaczy Pisma Św.] Badacze Pisma Świętego kojarzą się potocznie tylko ze Świadkami Jehowy. Tymczasem w Polsce istnieją aż cztery denominacje uważające się za badaczy Pisma. Powstały one kilkadziesiąt lat temu w wyniku rozłamu w ruchu założonym przez Charlesa Taze Russella.

Początki
Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego wyodrębniło się z ruchu badaczy najszybciej, wkrótce po śmierci w 1916 r. założyciela, Charlesa T. Russella. Na przełomie lat 1918-1919 część członków uznała, że jego następca, Joseph F. Rutherford odszedł od idei poprzednika. Zwłaszcza krytykowano dążenia prezesa do centralizacji ruchu. Wolni badacze opowiadali się za autonomią poszczególnych zborów. W Detroit (USA) założyli wówczas Pastoralny Instytut Biblijny i zaczęli wydawać czasopismo "Na Straży", które do dziś jest organem zrzeszenia. W 1919 roku założyli swą pierwszą placówkę w Europie: we Francji powstało Zgromadzenie Ciała Chrystusowego. W następnych latach część zborów badaczy na całym świecie przyłączyła się do tego ruchu. W naszym kraju najwięcej było ich w Małopolsce (42 zbory). W okresie międzywojennym najaktywniejszy był zbór w Andrychowie.
Również obecnie najwięcej wolnych badaczy mieszka w Małopolsce. Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego zostało w Polsce zarejestrowane we wrześniu roku 1960. Pismo ruchu, "Na Straży", wydawane jest w Krakowie, gdzie mieści się również siedziba władz.

Zasady
Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego za jedyną podstawę wiary uznaje Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu (w liczbie 66 ksiąg protokanonicznych), które uważa za zupełne i autorytatywne źródło objawionej prawdy Bożej.
Jak wszystkie wspólnoty badaczy, Zrzeszenie podkreśla przełomowe znaczenie czasów, w których żyjemy i bliskość Królestwa Bożego. Wolni badacze wierzą, że zgodnie z wyliczeniami Russella, Chrystus jako istota niewidzialna przyszedł ponownie na świat w roku 1874. Nie uznają dogmatu o Trójcy Świętej. Chrystusa uważają za jedyną istotę duchową stworzoną bezpośrednio przez Boga Ojca.
Wierzą, że ciało ludzkie podlega zmartwychwstaniu. Nagrodą za prowadzenie życia zgodnie z normami moralnymi ma być życie wieczne na ziemi.
Wolni Badacze nie uznają w zasadzie obrzędów liturgicznych, ale raz w roku obchodzą Wieczerzę Pańską, mającą znaczenie symboliczne, pamiątkowe. Spożywanie Wieczerzy Pańskiej nie zapewnia, według nich, odpuszczenia grzechów. Chrztu udzielają wyłącznie w wieku dojrzałym, przez zanurzenie w wodzie.

Struktura
Spośród innych grup badaczy Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego wyróżnia się dużym zakresem autonomii poszczególnych zborów. Każdy zbór pod względem gospodarczym jest niezależny.
Zbór wybiera zarząd zboru i starszych (duchownych). Zrzeszeniem kierują walne zgromadzenie członków zborów (zbierające się raz na dwa lata), zjazd przedstawicieli zborów oraz zarząd główny Zrzeszenia. Każdy zbór powinien gromadzić przynajmniej siedmiu wiernych.
Zrzeszenie ma ponad 2300 wiernych przede wszystkim w okolicach Krakowa, Lublina i na Górnym Śląsku. Siedzibą władz jest Kraków.

#2 Guest_gedeon_*

• Grupa Guests

Napisano 11 January 2012 - 17:33

Cytat

Wolni Badacze Pisma Świętego to międzynarodowy ruch religijny działający również w Polsce pod nazwą Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego w Polsce[1]. Ruch wywodzi się od Badaczy Pisma Świętego.

Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego to niezależna społeczność chrześcijan badających Pismo Święte. Społeczność tę tworzą zbory, które są samodzielne i niezależne pod względem organizacyjnym, doktrynalnym i gospodarczym, łączy je jedynie miłość do Chrystusa[2]. Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego zajmuje się działalnością ewangelizacyjną. Środki materialne potrzebne do prowadzenia swojej działalności zrzeszenie pozyskuje z dobrowolnych składek swoich członków. Członkowie spotykają się na coniedzielnych zebraniach w zborach będących najmniejszymi autonomicznymi jednostkami organizacyjnymi zrzeszenia. Podczas wspólnych spotkań zajmują się głównie studiowaniem Biblii (poprzez zadawanie pytań, w formie dyskusji) oraz słuchaniem wykładów na tematy biblijne.

Zbory ustalają sobie własny porządek spotkań oraz są odpowiedzialne za wybór osób sprawujących porządek i usługę spośród członków własnego zboru (starsi zborowi i diakoni). Przewodniczącym Zarządu Zrzeszenia Wolnych Badaczy Pisma Świętego jest Waldemar Szymański [1]. Zrzeszenie w Polsce prowadzi Dom Pomocy Społecznej "Betania" w Miechowie[3]. Posiada też własne wydawnictwo o nazwie "Na Straży"[4], zajmujące się publikacją materiałów religijnych.

źródło

Czasopismo "Straż"

Zbór w Warszawie

Na Straży

#3 Użytkownik nie jest zalogowany   Roszada 

• Advanced Member
  • Grupa Members
  • Postów 1369
  • Rejestracja 14-April 11
  • LocationGdańsk
  • Religion:Katolik

Napisano 16 January 2012 - 19:17

W latach 90-tych będąc w Warszawie zajechałem do zboru Wolnych Badaczy Pisma Św.
Jakież było moje zdziwienie, gdy dowiedziałem się na miejscu, że w willli, w której u góry mieszkała rodzina badaczy, a na dole była sala, tzn kaplica, zbierali się też innego dnia epifaniści.
Po prostu wynajmowali od badaczy salę. Dziś w tym samym pomieszczeniu, w jeszcze inne dni spotykają się inni badacze ze Stowarzyszenia Badaczy Pisma Św.
Kiedy wszedłem do przedsionka badaczka powiedziała mi, że zebranie za pół godziny, ale jest już brat Kasprzykowski, więc mogę wejść.
Zamurowało mnie, gdyż nie spodziewałem się, że Kasprzykowski jeszcze żyje i że należy teraz do Wolnych Badaczy.
Okazało się, że był to syn Cz. Kasprzykowskiego, który w Polsce zakładał WTS a później Stowarzyszenie Badaczy i epifanię.
Ten syn też był już starszym panem, pewnie już nie żyje. Mile pogawędziłem z nim. Popytałem o jego ojca. Wyraziłem zdziwienie, że on u "Wolnych" badaczy. Powiedział, że tak losy się potoczyły, że wielu badaczy zmieniało wyznania badackie.
Gdy zaczynało się zebranie opuściłem salę.

#4 Użytkownik nie jest zalogowany   Roszada 

• Advanced Member
  • Grupa Members
  • Postów 1369
  • Rejestracja 14-April 11
  • LocationGdańsk
  • Religion:Katolik

Napisano 16 January 2012 - 21:03

W Gdańsku Wolni Badacze nie mają konkretnej sali zborowej. Spotykają się w Gdańsku lub w Gdyni u rodziny Kwaśników w domach. Jeden z nich, z którym spotykałem się wiele razy, był pielgrzymem. Jeździł on po całej Polsce wygłaszać kazania, jak kiedyś było w WTSie (dzisiejsi mówcy byli zwani pielgrzymami). Niestety gdy synowie p. Kwaśnika zorientowali się, że ja nie stanę się potencjalnym członkiem ich zboru spowodowali pośrednio że przestałem bywać u ich ojca pielgrzyma. Dzięki niemu mogłem uzupełnić sobie w moich początkach braki tomów Russella. To dawne dzieje, około 1990 roku.

Opcje tematu:

Strona 1 z 1